His Forum

His'lerinize Güvenin

GALATASARAY EĞİTİM KURUMLARI

Paylaş
    SeKo_ADM!N
    Admin
    Admin

Erkek
    Lakap : SeKo

default GALATASARAY EĞİTİM KURUMLARI

Mesaj tarafından SeKo_ADM!N Bir Perş. Nis. 03, 2008 2:52 am

GALATASARAY LİSESİ

Galatasaray Lisesi 1481 yılında II. Bayezid tarafından kuruldu.
    Mekteb-i Sultani’nin temel amacı, tüm Osmanlı topraklarında yaşayan Müslüman ve gayrimüslim çocuklara seçkin bir eğitim verebilmekti.
    Lise, 1868 yılında eğitim dilinin Fransızca olarak saptanmasıyla batı dünyasına açılan bir pencere haline gelerek çarpıcı bir dönüşüm geçirdi ve de Osmanlı modernleşme hareketinin simgesi oldu.

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

1992 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı’nın rehberliğinde, Fransız-Türk kültür anlaşmasının imzalanmasıyla kurulan Galatasaray Üniversitesi programlarını ve öğrenci sayısını aynı anda her yıl genişletmeyi başardı. François Mitterand ve Turgut Özal’ın sayesinde, iki cumhurbaşkanının katılımıyla kurulan yegane yüksek eğitim kurumu olan Galatasaray Üniversitesi Türk eğitiminde büyük bir önem kazandı.

GALATASARAY İLKÖĞRETİM OKULU

14 Nisan 1992' de Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında, Uluslararası ikili anlaşmalar esasına göre imzalanan bir protokolle, ilkokul, lise, üniversite ve lisansüstü eğitimini de kapsayan Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu (GEÖK) hayata geçirildi.

Forum Saati Paz Tem. 23, 2017 12:51 pm