His Forum

His'lerinize Güvenin


  Suyla çalışan arabalar

  Paylaş
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Suyla çalışan arabalar

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Cuma Şub. 29, 2008 5:03 am

  Gezegenimizde hidrojen bol miktarda bulunmaktadır. Pek çok insan her köşede hidrojen doldurum istasyonları görene kadar bekleyememektedir. Yakıt hücresi kavramını güçlü bir kaynak olarak arabalarda kullanabilmek için, bu kavramın saf hidrojenden oluşması gerekmektedir. Saf hidrojen doğal yollardan oluşmamaktadır ve kimyasal ya da elektrikli bir sürece tabi tutarak işlenmesi gerekmektedir. Hidrojen üretme de en ucuz yol şu anda ‘’son buharlı metan reformasyonudur.’’Araştırılan ve gelişme gösteren diğer bir kavramda güneş enerjisini kapsayan bir prosedürdür.Yakıt firmaları hidrojeni uzaklaştırırken çevre açısından güvenli güneş enerjisini kullanırsa yüzde 10'unu ayırabilmektedir.

  Toyota, Honda ve GM gibi otomotiv şirketleri yakıt hücresiyle çalışan araçlara çok önem vermektedir. Toyota, yakıt hücrelerinin bir araba için en yeterli enerji kaynağı olduğunu ve içten yanmalı hidro motorlardan daha ucuz olduğunu garanti etmektedir. Bir akü ya da yakıt hücresi enerji üretiminde oksijen ve hidrojen arasında elektron kimyasal tepkimeleriyle birbirine benzemektedir.

  Toyota doğal gaz, sıvı hidrojen gibi yakıt kaynaklarının geniş bir şekilde düzenlenmesini araştırmaktadır. Buna ilaveten bu tür enerjilerle yararlanmak amaçlı bileşenler ortaya konmaktadır. Toyota pahalı bir etikete sahip ve Ekim 2014 yılından önce halka satışa sunulacak yakıt hücreli bir ara teklif edip etmeme konusuna ilişkin düşünceleri haklı çıkarmaktadır.

  Yakıt hücreli arabalar halk tarafından kullanılacaksa, araştırılması gereken esas problem alt yapıdır. Alt yapı firmanın girdisini (input) içermek zorundadır. Chevron Texaco benzersiz bir gaz istasyonu geliştirmektedir ve bu gaz istasyonunda küçük miktarda bulunan yerinde buhar bulunmaktadır ve bu buhar doğal gazı yenilemektedir. Hidrojen üretmede bu iyi bir örnektir.

  Geleneksel olarak, hidrojenle çalışan arabaların performansı düşüktür. Toyota yüksek güçle çalışan bir arabanın ilk örneğiyle muazzam bir başarı yakalamıştır. Otomobil üreticileri araba üretiminde fiyat etiketini azaltma doğrultusunda en iyi yolunu bulana kadar piyasada hidrojenle çalışan arabaları göremeyeceğiz. Şu anda tüketiciler için hidrojenle çalışan ve piyasada ticari açısından mevcut arabalar bulunmamaktadır fakat hükümetler ve otomotiv firmaları 2010 yılında uygun bir alt yapı oluşturmayı amaçlamaktadır.


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..


  avatar
  sanal_tuning
  Güvenilir
  Güvenilir

  Mesaj Sayısı : 90
  Kayıt tarihi : 02/04/08

  default Geri: Suyla çalışan arabalar

  Mesaj tarafından sanal_tuning Bir Paz Nis. 06, 2008 6:07 am

  paylasım için saolasın admin

  bill_boy
  alt seviye
  alt seviye

  Mesaj Sayısı : 54
  Kayıt tarihi : 02/04/08

  default Geri: Suyla çalışan arabalar

  Mesaj tarafından bill_boy Bir Paz Nis. 06, 2008 9:00 am

  paylasım için saol :lol:
  avatar
  bureska
  alt seviye
  alt seviye

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 72
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Suyla çalışan arabalar

  Mesaj tarafından bureska Bir Ptsi Nis. 07, 2008 1:55 am

  paylasım için saol dostum lol!

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 2:35 am