His Forum

His'lerinize Güvenin


  Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Paylaş
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Cuma Şub. 29, 2008 4:58 am

  Her 30,000 km den sonra arabanızın bakımını ve ayarını yaptırmalısınız ve bir araba sahibinin edineceği en iyi koruyucu bakım muhtemelen budur.İyi bir bakımın bileşenleri arabanızda meydana gelen normal aşınmalara neden olan her şeyi kontrol edecek ve yenileriyle değiştirilmesini sağlayacaktır.Ayarlar eksikse,bu hasara neden olabileceği gibi daha başka problemlere de sebep olabilmektedir.Bu da bakımdan daha çok maliyet demektir.Buna ilaveten,bakımlar size daha iyi bir gaz mesafesi sağlayabilmektedir.Her güzeli de,ayarların kendi kendinize yapılabileceğidir.Bu da sizi yüksek masraftan kurtarmaktadır.

  Arabanızın bakımını yaparken,ihtiyacınız olabilecek şeyler buradadır.Bu bilgilerin aynı zamanda niçin güçlü bir şekilde tavsiye edildiğine dair açıklamalarda bulunmaktadır.

  1-Yakıt Filtresi-yakıt filtrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz.Kirli yakıt filtreleri arabaların çalışmasında güçlüklere neden olabilmektedir ve motorun çalışmasını kısıtlayarak arabanın güç kaybetmesine neden olmaktadır.

  2. Ateşleme bujisi ve ateşleme bujisi telleri-bunları da değiştirmek isteyebilirsiniz.Kalitesiz bujiler arabanızın yakıt verimliliğini azaltmakta ve kullanım kolaylığını da yok etmektedir.Kalitesiz bujiler bozulmalara neden olabilmektedir bu da arabanızı çekerken size pahalıya patlayabilmektedir.Kalitesiz teller de problemlere neden olmaktadır.(Bu işleme ilişkin makalemize bakınız.)

  3. Distribütör kapağı ve çarkı-bu 2 parça genelde plastikten yapılmaktadır bu nedenle zamanla ve kullanımla bozulmaktadır ve çatlaklar ortaya çıkmaktadır,bu durum nemlenmeye neden olmaktadır.Bu nedenle,her iki içinde metal kontaklar paslanabilmektedir ve bu da motorun ateş almamasına ve teklemesine neden olmaktadır.

  4.Supaplar-Gerektiğinde supaplarınızı kontrol edip bakım yapmak isteyebilirsiniz.Aynı zamanda,özellikle yakıtı motorunuzun üstünde fark ettiğiniz an,supap kapak contasını değiştirmek isteyebilirsiniz.

  5. Emniyet Kemerleri-aşınmamış olduklarına dair tüm emniyet kemerlerinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz.Eğer aşırı derece aşınma ve yırtılma belirtileri varsa,(yıpranma ve gerilme),bunları da değiştirebilirsiniz.

  6.Hava filtresi-Kirli bir hava filtresi motora giden hava akışını engellemektedir ve böylece motorun çalışmasını güçleştirmektedir.Bu da beygir gücünde ya da yakıt ekonomisinde sorunlar oluşmasına neden olmaktadır.

  7.Sıvılar-motor kapağı altındaki sıvı seviyelerini kontrol etmektedir.Susuz kaldıklarında,ihtiyaçları olan şeyi veriniz.(Şanzıman,balata..etc)

  8.Akü-Akünüzü temizleyiniz.(bu işlem hakkındaki makalemize göz atınız)

  9. Pozitif Karter Havalandırma(PKH)-bu değiştirilmelidir çünkü tıkanan bir hava filtresi PKH’nin motorun yanmasıyla(içten) ortaya çıkan gazlar ve nem ile havayı çekmesini engellemektedir.Bu da yakıtın bulunduğu depoda delinmeye ve sulu çamura neden olmaktadır.

  Yukarıdaki 9 ip ucu araba bakımı için en genel olandır.Arabanıza şöyle bir göz attığınızda,balatalarını,silecek lastiklerini,ışıklarını ve diğer göstergeleri kontrol etmek isteyebilirsiniz.Aynı zamanda,pek çok önceden sözü geçen parça her birkaç yılda bir servise giderek değiştirilebilmektedir,bazen,bir ya da daha fazla parçayı bağımsız bir düşünceyle değiştirebilirsiniz.Fakat,neticede bu kılavuzu takip ederek daha düzgün,güvenilir bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..


  avatar
  sanal_tuning
  Güvenilir
  Güvenilir

  Mesaj Sayısı : 90
  Kayıt tarihi : 02/04/08

  default Geri: Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Mesaj tarafından sanal_tuning Bir Paz Nis. 06, 2008 5:59 am

  paylasım için saolasın admin

  bill_boy
  alt seviye
  alt seviye

  Mesaj Sayısı : 54
  Kayıt tarihi : 02/04/08

  default Geri: Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Mesaj tarafından bill_boy Bir Paz Nis. 06, 2008 8:45 am

  paylasım için saol :lol:
  avatar
  bureska
  alt seviye
  alt seviye

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 72
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Mesaj tarafından bureska Bir Ptsi Nis. 07, 2008 1:32 am

  paylasım için tesekkurler
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 25
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: Arabanızın bakımı için 9 ipucu

  Mesaj tarafından RaZoR Bir C.tesi Nis. 12, 2008 9:24 pm

  Arabası olan biri için çok faydalı bilgiler bunlar...

   Forum Saati Salı Nis. 24, 2018 7:21 am