His Forum

His'lerinize Güvenin

Stuntman Ignıtıon

Paylaş
    RaZoR
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Erkek
    Lakap : --

default Stuntman Ignıtıon

Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Ağus. 04, 2008 12:39 am

Dublörsüz, oyuncusuz, film çekilir mi ?
    Bundan bir yıl önce, Nokia kısa film yarışması düzenlemişti. Tabii bende hiç durmadan hemen yarışmaya katılma kararı aldım. Kısa film nasıl çekilir? Ne gibi evreleri vardır? , araştırmalarına başladım. Birçok sitede güzel bilgiler ile karşılaştım. Araştırmalarım sonucunda, 'çekim için birçok alet edevat lazımmış, öyle film çekiyorum diyerek film çekme olayı olmuyormuş' onu anladım. Bende ise film çekmek için ise sadece bir adet kamera bulunuyordu. Kamera ayaklığı denen aletin adının 'tripot' olduğunu ise film terimleri kitabının içerisinden öğrendim. O günlerde aklımda sadece: “Bu filmi çekip kısa film yarışmasına katılmalıyım” cümlesi vardı.

'Bendeki teknik edevat ile nasıl bir film çekerim?' diye tam 2 hafta düşündüm. Öyle bir film çekmeliydim ki, filmde ne oyuncular olmalıydı, nede animasyon olmalıydı. “Beleşe” yapılmış bir film olacak ama para ile yapılanlara da taş çıkartacaktı.
    Bir gün iş yerimde bulunan park içerisinde gezinirken, çizgi film karakterinin olduğu bir park ile karşılaştım. Birden 'bu karakterleri filmde kullanabilirim' fikri aklıma geldi. Hemen kameramı cebimden çıkardım ve sanki aralarında bir şeyler konuşuyorlarmış gibi, kamerayı sağa ve sola hareket ettirmeye başladım. Çekim sırasında ne bir ışıkçı, ne bir oyuncu, nede bir yönetmen vardı. Sadece ben, kameram ve cansız bir şekilde duran çizgi film karakterleri vardı. Kamera hafızasının alabildiği kadar görüntü çektim ve bütün çizgi film karekterlerini kamerama kaydettim. Yönetmen işi ne kadar kolaymış, böyle bir çekimde herkes yönetmen olur değil mi?

Kamera kayıtları tamam, maceraya devam edelim;
    Aniden parkta gezerken filmin karakterini ve oyuncularını kamera çekmiştim. Sırada ise seslendirme işlemi vardı. Aklımda netleşmiş bir metinde yoktu. Bu çektiğim görüntü ile ne yaparım diye düşünürken, bütün kardeşlerimin bize geleceğini öğrendim. Bütün kardeşlerim ile geçtik benim odama, bilgisayardan ses kayıt programını çalıştırdım. Çektiğim görüntülere beyin fırtınası yaparak, metin yazık ve seslendirdik. Seslendirme o kadar eğlenceli oldu ki; bir ara geldiğimizde hala o günü birbirimize anlatırız.

Seslendirme de bitti...
    Aklımda sadece film çekme olayı varken, birden film her ayrıntısı ile hazır olmuştu. Bilgisayarımdaki MovieMaker programı ile, bir güzel seslerle, videoları kurguladım. Çok güzel bir yapım ortaya çıktı. Videoyu yarışmaya yolladım ama maalesef dereceye dahi giremedim. Gerçi ben bile çektiğimiz şeyin ne kadar amatör, ne kadar kötü olduğunu kurgu yaptıktan sonra anladım. Sadece yarışmaya katılma amacıma kısmen ulaştım. Büyük ihtimalle sonuncu oldum ama olsun. Kardeşlerim ile seslendirmede geçirdiğim zaman çok güzeldi. Abi bu sesi nereden çıkarttın ya? Buradan videoyu izleyebilirsiniz...

Ben oyun tanıtacaktım değil mi?
    Bu yazımda sizlere bir dublörün hayatını anlatan Stuntman Ignition oyununu sizlere anlatmaya çalışacağım. Zaten oyunumuzun ana teması bu başlık altında geçiyor. Bir dublorüz ve hayatımızı kazanmak için yönetmen ağabeyimizin dediklerini harfi harfine yapmamız gerekiyor. Biraz kızıyor gibi komutlarını bize aktarıyor ama "napalım ekmek parası" diyerek işimizi yapmaya çalışıyoruz. Paraları kazanıp, ünlü bir dublör olmak için bütün bunlara katlanılır. Yönetmen ağabeyimizin sağa dön, sola dön, aksiyon bir hareket yap gibi emir komutlarını harfi harfine yerine getirmemiz lazım. Eğer görevleri yerine getiremezsek, o sahneyi tamamlayamıyoruz. Sahneyi tamamladığımızda bize yıldızlı olarak tamamlama derecesi veriyor. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; Bölüm içerisinde yönetmen ağabeyimizin yapmamızı istediği 10 eylem varsa, 7 tanesini yerine getirdiysek, bölümün sonucundaki değerlendirme tablosunda kazandığımız para ve yıldız değeri 7 göreve göre değerlendiriliyor.

Giriş ve eğitim videoları;
    Oyunun girişinde bizleri bol aksiyonlu bir araba videosu bekliyor. Film seti içerisinde bir sürücünün araba sürmesini ve arabasını muhteşem bir şekilde park etmesini izliyoruz. Dikkat ettiyseniz araba videosu diyorum, çünkü oyunumuz tamamen şoför dublörlüğünü konu almış. Stuntman'in son oyunundan benim beklentilerim, daha değişik yönde idi. Sadece şoför dublörlüğü değil, bireysel olarak dublörlük hareketlerinden yapacağımızı da sanmıştım. Bireysel olarak hareketler kastım, yüksek binalarından tepelerinden yere atlamak, kavgada dövüleceğimiz gibi eylemlerin ana tema da olacağını planlıyordum. Oyun piyasa sürüldüğünden ise arabaların ön planda olduğu bir dublörlük oyunu karşımıza geldi.
    Oyunun eğitici videoları bu güne kadar ki eğitici videoların en iyi tasarlanmış olanlardan bir tanesi diyebiliriz. Kariyer modunun ilk eğitici videosunda, netlik ayarı olmayan bir kameradan kağıt üzerinde gerekli eğitimi alıyoruz. Kameranın Focus ayarı olarak adlandırdığımız netlik ayarı sürekli değişiyor. Birde kameranın önünde uçuşan toz parçaları eğitim videosuna aşırı derecede profesyonellik katıyor. Eğitici videolar Türkçe olsa, o zaman her şey daha güzel olacak.

Yönetmenin komutları sinir bozucu
    Yönetmen ağabeyimizin o kadar çok komut veriyor ki, eğer bunları yapamazsınız direk olarak sahneyi "KES KES" komutları ile sonlandırıyor. Oyun içerisinde yeşil bir baloncuk şekilde yapacağımız hareket bizlere gösteriliyor. Eğer bu hareketi yaparsak bir sorun yok. Ama yapamazsak yeşil baloncuk kırmızı hal alıyor ve yukarıda bulunan yapamadığınız hareketler kısmına bir çarpı işareti alıyoruz. Eğer bu çarpılar 4 olursa, yani 4 komutu yerine getiremezseniz, sahne çekimizi iptal oluyor.
    Motorsiklet ile bir tır vagonunun tam altında iken yönetmenin komutu eşliğinde üçgen tuşuna basıyoruz ve aksiyon hareketimizi yapıyoruz. Aksiyon hareketimiz ilerleyen bölümlerde değişiyor. Çöl filminde farklı, volkan filminde farklı oluyor.
    Yapmamız gereken, 180 derece sola sağa dönmek, drift yapmak, arabaların kapılarının yanından geçmek ve uçmak gibi eylemler bulunuyor. Sahneleri çektikçe oyun bize puanlar veriyor. Bu RANK (seviye) puanları ile kilitli sahneleri açıyoruz.

Kullandığımız arabalar;
    Oyunun araçlar üzerine yapılmış olduğunu sizlere belirtmiştim. Kullandığımız araçlar arasında en çok dikkati çeken, 4*4 kocaman tekerlekli araba oluyor. O araba ile her şeyi ezmek istiyorsunuz... Diğer araçlar ise normal binek araba, motor bisiklet, ATV aracı ve 4*4 kamyonetler oluyor.

Oyundaki filmler;
    Çekmemiz gereken 6 adet film bulunuyor. Bu filmlerin bazıları çok zor... Bir sahneyi çekmek bayağı bir zaman alıyor. Eğer sahneleri 5 yıldızla bitirirseniz, yani bütün komutları eksiksiz yaparsanız oyun daha keyifli bir hal alıyor. 5 yıldız ile bitirmekte çok zor oluyor. Filmlerin bazılarında sahneyi direk sonlandıran tuzaklar bulunuyor. Mesela Volkan filminde lavların içerisine girmemeniz lazım.... Filmlerin 6 adet olması ve çekmemiz gereken sahnelerin sayısının çok olması oyunun tüketim süresini geciktiriyor.

Replay’ları mutlaka izleyin
    Oyun içerisinde ne yaptığınızı tam olarak anlamak için Replay’ları izlemenizi tavsiye ediyorum. İzlediğinizde hem çektiğiniz sahneyi hem de etraf da ki grafikleri daha iyi inceleyebiliyorsunuz. Grafikleri incelerken yeni nesilin, daha çok detaylı grafikleri hemen gözümüze çarpıyor. Volkan Filminde etrafa uçuşan kül halindeki tozlar ve çevre detayları çok iyi tasarlanmış. Yapımcılar grafiklerin yanı sıra oyunun yönetmenlik ve heyecan kısmına daha çok önem vermişler.

Ben de dublör olabilir miyim?
    Oyunun genel olarak çok eğlenceli geçtiğini söyleyebiliriz. Film çekmek isteyenler ya da dublör olmak isteyen arkadaşlarımızın bu oyuna daha çok ilgi duyacağı kesin. Benim oyuna olan ilgimde zaten film çekme arzusundan oluştu. Son olarak sanal da olsa bir filmde oynamak isteyenler için ideal bir oyun...

Artıları; *Yeni nesilin ilk dublörlük oyunu
    *Heyecanlı ve eğlenceli
    *Film çekmek ve dublör olmak isteyenler için...
    *Işıkçıları ezmek çok zevkli

Eksileri; *Sahnelerin bazen çok zor olması
    *Şöför dublörlüğünün ön planda olması
    *Yönetmenin sesini duymak istemiyorum artık, çok sinir bozucu

Puanlama;
    * Grafik: 75
    * Ses: 75
    * Oynanabilirlik: 70
    * Eğlence: 80
    * GENEL: 70

Forum Saati Paz Eyl. 24, 2017 11:10 am