His Forum

His'lerinize Güvenin

Ninja Gaiden Sigma

Paylaş
    RaZoR
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Erkek
    Lakap : --

default Ninja Gaiden Sigma

Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Ağus. 04, 2008 12:37 am

Aramızda ninja olmak istemeyen bir Türk evladı var mıdır bilmiyorum. Ama böyle bir soru kime sorulacak olursa iddaa ediyorum %90 lık bir kesim “Evet Ninja Olmak istedim” cevabını verecektir. Karizmatik siyah elbiseler, en üst seviyede silah kullanma becerisi, estetik ve esneklikle birleşen bir ölümcülllük ve yenilmezlik. Tüm bu özellikler bizlri çocukluğumuzda alıp götüren şeylerdi. Tabii tüm bunlar karşı cinse ilgi duymaya başladığımız dönemlerde kaybolmaya başlayan istekler olmuştur. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Ninja Gaiden ilk olarak SEGA da çıkmıştı. Yine zevkli bir oynanış, zorlu BOSS savaşları ile o yıllarda en çok oynanan oyunlardan biri olmuştu. Daha sonra ise Ryu Hayabusa nın macerası XBOX plartformuna geçiş yaptı. Harika görselleri, oyun tarihinin en karizmatik baş karakterleri sıralamasında her daim ilk on da olan ninjası ve dillere destan zorluk seviyesi ile bir anda hit oldu oyun. Serinin ikincisinin de adresi aynı idi XBOX. Görseller daha da gelişmiş, ama oynanışta o kadar da kolaylık sağlanmamıştı. Oyun buna rağmen çok sattı. Daha önce de belirttiğim gibi XBOX sahiplerini kıskanmama tek sebep olan bu oyundu.

Şimdi 2007 yılındayız ve yeni nesil konsolların devri başladı. Team Ninja ekibi de bu harika oyunlarının yeni nesilde daha da iyi görüneceğine kanaat gfetirip NG yi PS3 plartformuna taşamaya kara verdiler. İyi de ettiler. NG Black ile aynı olan oyun özellikle garafik olarak tavan yapmış durumda. Oynanış olarak ta farklar var NGS de. Öncelikle daha önceki oyunda demolarda gördüğümüz sarışın afet Rachel artık oynanabilir karakter. Bu sayede hikayenin bazı karanlık noktaları da aydınlanmış olacak. Ryu Hayabusa ise hem teknik olarak hem silah anlamında kendisini daha da geliştirmiş. Hareketleri daha akıcı ve harika görünüyor. Artık çift katana da kullanabiyoruz. Oyunu hem flat TV de hem de hd lcd de oynama fırsatım oldu. Flat tv de bile oyunun grafikleri bir harika. Ancak full HD de oyunu oynamanızı tavsiye ediyorum. Olay budur arkadaşlar. Karakterlerin görünümünden harketlerin akıcılığına, çevre görünümlerine kadar her şey oldukça gerçekçi ve sizi alıp götürecek kadar da muhteşem. Hele ki Alevlerin arasında dövüştüğünüz sıralarda bir taraflarınızın tutuşmasından çekinebilirsiniz. Bildiğiniz üzere oyun 1080p yi destekliyor ve bu çözünürlüğü destekleyen ilk oyun olma özelliğini taşıyor.

Oyunun hikayesini az çok herkez biliyordur. Yine de hatırlatmak maksadı ile şöyle bir değinmek istiyorum. Büyük ninja Ryu Hayabusa nın köyü düşmanları tarafından saldırıya uğruyor ve aile yadigarı Dragon Sword isimli kılıcı çalınıyor ve sevgilisi kaçırılıyor. Tüm bunlara engel olamayan Ryu hem kılıcı geri almak, hem de bunları yapanlardan intikamını almak için başlıyor maceraya.

Tam 50 bölümden oluşan oyunda 10 bölüm Rachel i, 40 bölümde de Ryu Hayabusa yı kontrol edeceğiz. Oyun eski versiyonda olduğu gibi oldukça zor. Ancak şunu belirteyim, bu zorluk oyuncuyu sıkmıyor, aksine daha da hırslandırıyor. Çünkü Ryu yu kontrol etmek çok zevlik. Adam o kadar yetenekli ve estetik ki, duvarlarda yürüyor, sağa sola zıplıyor, tüm bunları yaparken de düşmanlarını aptal ediyor. Rachel ise Ryu ya göre daha farklı özellik ve harakelere sahip. Özellikle kulandığı silah War Hammer balta-orak karışımı bir alet. İlk bakışta hantal gibi görünse de Rachel in bu silahla yaptığı hareketleri görünce şaşırabilirsiniz. (Tüm bunları oyunun demosunu oynamamış olan arkadaşlar için yazıyorum) Ayrıca ikincil silah olarak ucunda bıçak olan kırbaç türü bir alet kullanıyor.

Kontroller oldukça kullanışlı. Kare tuşu ile normal vuruş, üçgen tuşu extra vuruş yapıyoruz. X tuşu zıplamamıza yarıyor. O tuşu ile de yıldızlarımızı, duman bombalarımızı, kullanıyoruz. R1 tuşu kamerayı karakterin tam arkasına alıyor. L1 tuşu ile de blok yapıyor veya hareket halinde takla atıyoruz. Sol analog ile karakteri, Sağ analog ile de kamerayı kontrol ediyoruz. Ayrıca üçgen+O kombinasyonu büyülerimizi kullanmamıza yarıyor. Silah ve büyü güçlerimiz farklı farklı olduğu için kullanmak istediğimizi START tuşuna basarak ulaştığımız envanter menüsünden değiştirebiliyoruz. Ayrıca bu menüden kullandığımız silahlar, itemler, büyüler hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenebiliyorsunuz. SELECT tuşu ile de haritamıza ulaşıyoruz. Dijital tuşlar ise itemlerimizi kullanmamıza yarıyor.

Düşmanlarımızı öldürdüğümüzde orblar topluyoruz. Bunlar üç farklı renkte ve özellikte. Sarı orblar karakterimizin silahlarını geliştirmek, itemler veya aksesuarlar almakta kullanılıyor. Bu tip geliştirmeleri yapabilmek ve itemleri alabilmek için bize yardımcı olan yaşlı bir amcamız ve onun dükkanı var. Aynı RE4 teki tüccar olayı gibi düşünebilirsiniz. Mavi orblar ise karakterin sağlık barını doldurmaya yarıyor. Özellikle zorlu savaşlar esnasında ve sağlık itemleriniz kalmamışsa ölen düşmanlardan mavi orb düşmesini delemeniz muhtemel. Kırmızı orblar ise büyü gücümüzü gösteren barı dolduruyor.

Oyunda gördüğünüz sandıkları mutlaka bir araştırın. Çünkü içinden çıkan nesneler mutlaka işinize yarayacaktır. Özellikle bazı itemler sağlık veya büyü barınızın gelişmesine yarayacak itemler oluyor. Bu tip itemleri kullanmak için envanter menüsüne girmeniz gerekiyor. Ayrıca internet üzerinde KARMA puanlarının gösterileceğini de belirtelim. Böylece diğer oyuncularla kendinizi karşılaştırma şansına sahip olacaksınız.

Evet arkadaşlar. Yazmaya devam etsem mutlaka anlatacak bir şeyler daha çıkacaktır, ancak şimdi oynama zamanı. Oyun 12 Haziran’da Japonya da piyasaya çıktı. Amerika ve Avrupa çıkışı temmuz olarak belirtildi. Ben oyunu alma şansına sahip oldum. Ülkemizden veya Avrupa’ dan alacak arkadaşlar biraz sabretmek zorundalar. Ama beklediğinize değecek kadar kaliteli, “yeni nesil” ifadesini sonuna kadar hak eden, şimdiye kadar daha kalitelisini göremediğimiz grafiklere sahip şaheser niteliğinde bir oyunla karşılaşacaksınız. Mutlaka ama mutlaka oynayın.

Grafik :10
    Oynanış :10
    Hikaye : 9
    Eğlence :10
    Genel :9.8

Forum Saati C.tesi Kas. 18, 2017 7:17 am