His Forum

His'lerinize Güvenin

Colin Mcrae Dirt

Paylaş
    RaZoR
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Erkek
    Lakap : --

default Colin Mcrae Dirt

Mesaj tarafından RaZoR Bir Ptsi Ağus. 04, 2008 12:35 am

Colin Mcrea artık hayatta değil;
    Playstation 1’de başlayan Colin Mcrea Rally oyunu, adını aslında ünlü yarışçı Colin Mcrea’dan almıştı. Codemaster yapımcıları araba yarışlarının bu isimle daha güzel olacağını planlamışlardı ve istedikleri başarıyı ilerleyen zamanlarda yakalamışlardı. Tabi aradan yıllar geçti ve Colin Mcrea oyunu yeni nesil için uyarlandı. Oyunun PC versiyonunun piyasaya sürüldü tarihlerde Colin Mcrea abimiz, oğlu ile birlikte şahsi helekopterini kullanırken, helekopterinin hakimiyetini kaybetti ve yere çakıldı. Bütün haber medyalarında şu başlık vardı. "Colin Mcrea ve oğlu hayatını kaybetti". Herkesin aklında traji komik şu soru gelmişti. “Rally yaparken geçirdiği bir çok trafik kazasında hayatını kaybetmeyen adam, helekopteri ile kaza yapıp hayatını kaybedti” Bu haber ile Rally oyunun da biraz daha manevi değeri arttı. Bazı nesnelerin değeri kaybedilince anlaşılırmış teorisi yine gerçek oldu.

Bu oyun biraz kirlemiş gibi;
    İlk olalrak oyunun adından bahsetmek istiyorum. Türkçe karşılığı kir olan Dirt kelimesinin oyuna verilmesi gerçektende çok güzel bir isabet olmuş. Oyunun içerisinde kirlenen ve parçalanan arabaları görünce, bu durumda bir kirlenme var diyebiliyorsunuz.
    Oyunun Playstation 3 versiyonu ise bazı uyarlamalar nedeni ile geç piyasaya sürüldü. Yapımcılardan gelen geçikme haberi şu şekilde idi. “Playstation 3 için hazırlanan Colin Mcrea Dirt, diğer plaftormlara göre oyunun en sağlam versiyonu olacak ve içerisinde sıkıştırılmamış 7+1 destekli ses dosyaları bulunacak” Gerçektende geç piyasada olmasına deymiş gözüyle bakıyorum.

Başlangıç videosu ve menünün tasarımı ;
    Giriş videosu, oyunumuzun nasıl olacağına dair ip uçları veren bir video. Yağmurlu, topraklı ve taşlı yollarda ilerleyen değişik türlerde araçları tanıtıp, son olarakta bir aracı takla atarak Dirt yazısını ekrana getirmesini gösten çok kalitei bir video. Videonun ardından 3 boyutlu olarak tasarlanmış prıl prıl parlayan bir menü bizleri karşılıyor. Bu menünün en güzel özellliği ise analog kollar ile menüyü inceleyebiliyor olmamız. Pırıl pırıl parlamasıda çok profesyonel bir tasarım olduğunun kanıtı oluyor.

Oyunu oyun yapan modlarıdır;

C.M.Dirt’de karşımıza sürekli oynayabileceğimiz 3 mod çıkıyor. Bunlardan en uzun süreni Kariyer modu oluyor. Kariyer modunda bizleri toplam 66 adet yarış bekliyor. Bu 66 adet yarış üçgene benzeyen bir menü ile bizlere sunulmuş. Her bir yarışı, zorluk seviyesi etken olamadan birinci bitirirseniz, size 10 puan veriyor ve kilitli olan bir yarışı açıyor.

Yarışların türleri ise birbirinden farklı oluyor. Of road yarışlarından tutun, co platumuz oladan yada lap turu mantığı ile yarışılan yarışmalar oluyor. Tabi ki araçların türkerinde ki farklılıkda gözden kaçmayan diğer bir nokta. Bu türleri ise; tır, dört tekerlekli normal binek araçları, kocaman kutuya benzeyen motor storm’da gördüğümüz araçlar ve 4 tekerlekli motor tarzında olan araçlar oluyor. Mutlaka türünü tarif edemediğim araba vardır diye düşünüyorum. Oyunun ilerleyen kısımlarında hepsi ile haşir neşir oluyorsunuz.

Oyunun bütün bölümlerinde zorluk ve kolaylık olarak şu parametler işlenmiş
    *Pro – En zor – En çok para kazanırsınız
    *Pro Am – Biraz zor – Biraz çok parak kazanırsınız
    *Amatör – Orta seviye – Orta seviye parak kazanırsınız
    *Club man – Kolay – Az miktar parak kazanırsınız
    *Rookie – En kolay – Çok az miktar parak kazanırsınız
    Her yarışa başlamadan önce bu seviyelerden bir tanesini seçmeniz gerekiyor. Bu seviyelerde birinci olduğunuzda size bir miktar ödül parası veriliyor. Bu pararalar ile oyunun çok az bir kısmını oluşturan garaj kısmından araç satın alabiliyorsunuz. Yada yarışa başlamadan öncede aracımızı satın alıyoruz.

Karşımıza gelen diğer mod ise; şampiyona modu oluyor. Sıralı mantık ile devam eden bir mod. Bu modda aracınızın hasar durumu bir sonraki yarışa etki ediyor. Aracınızı bu modda tamir edebiliyorsunuz. Araç hasar paragrafımda bu konuyu daha detaylı olarak açıklayacağım.

Son olarakta karşımıza çıkan mod oline modu oluyor. Bu mod ile bir ilk gerçekleşiyor, tam 100 oyuncu ile online oyun oynayabiliyorsunuz ve hiçbir kasılma sorunu yaşamıyorsunuz. Zaten online mantığını anlayınca durumu daha iyi kavrayabiliyorsunuz. 100 oyuncu aynı ekran da yarışmıyor yani 100 aracı bir ekranda göremiyoruz. Online yarış aynı anda başlıyor ve sadece süre bilgileri ağ aracılığı ile paylaşılıyor. FPS oline moduna alışmış arakdaşlarımız biraz sıkıntı çekebilirler. Tek başımıza yarışmak çok değişik bir duygu oluyor.

Garaj kısmında ise yarışlardan kazandığınız eurolar ile satın aldığınız araçları görebiliyorsunuz. Bu araçları oyun içerisinde kullanabiliyorsunuz. Her bir aracın motor gücünde ve kritik özelliklerinde değişmeler görebiliyorsunuz.

Araç hasar modellemeleri ve detaylar,
    Burasıda oyunun en güzel ve en eğlenceli yanı oluyor. Sakın benim gibi Motor Storm'dan sonra bu oyuna başlamayın, adapte olma aşamasında aracınızı tarumar edebilirsiniz. Araç hasar kısmında bizleri detaylı bir hasar modellemesi karşıyor. Mesela aracınızı ön tarafdan vurdunuz. Birazda yavaş bir çarpma idi, hemen ekranın sağ orta köşesinde motorunuzun neresinin bozulduğunu gösteren kırmızı bir resim çıkıyor. Bu resimde motor soğutma sisteminin pervenesini görebilirsiniz. Çok hızlı çarma durumunda motorunuzun patlaması durumu da söz konusu. Benim deneyimlerimde çok güzel de bir anım var. Yarışı bitirdiğini gösteren final bölümündeki sensor kutusuna bodoslama tabiri ile direk daldım ve oda nesi? aracın motoru patladı. Motor patlayınca yarışdan otomatikmen men ediliyorsunuz.

Şampiyona kısmında bu hasar olayı biraz önemli, birinci yarışta aldığınız hasar ile ikinci yarışa devam ediyorsunuz. Hasarlı devam etmek biraz sakıncalı olabiliyor. Arabanız sağdan hasar almış ise aracın sağa çekme durumu söz konusu. Bu da hakimiyeti zorlaştırıyor. Bu nedenle yarışa başlamadan önce Repair yani onarma kısmını bir ziyeret etmeniz gerekli. Hasar modellemesi gerçektende çok detaylı yapılmış, bu konu üzerinde Codemaster çalışanları büyük özveri harcamışa benziyorlar…

Bu ses nereden geldi;
    Yapımcıların dediği kadar da C.M Dirt’in sesleri muhteşem ötesi, 7+1 ses sisteminiz varsa bir duvarın yanından geçerken kulağınıza gelen sesleri duymanız lazım. Ben ilk defa bu kadar detaylı ses özellikleri karşılaşıyorum. Ağaç dallarınına çarpma sesinden tutun bir çok nesnenin sesi oyunda mevcut. Yarış sırasında tanımlayamadığınız sesler dahi duyabiliyorsunuz. Sonrada bu seslerin nereden geldiğini anlayamıyorsunuz. Ben oyunu optik girişi olan 5+1 bir ses siteminde deneme imkanı buldum. Sıkıştırılamamış ve kilitesinden ödün vermemiş ses demek bu oluyormuş diyorum.

Köyümün yollarında gidiyorum sanki;
    Oyunda bulunan rally parkurları dünya üzerinde geçrkete var olan parkurlar. Fıransa, Japonya, Amerika, gibi adını sayamadığım bir çok parkur, oyunda bizleri bekliyor. En çok hoşuma giden parkur ise yağmur yağan parkurlar oluyor. Mistik ve sisli bir havaları ile beni mest ettiler. Bu parkurlarda aracınızı kontorl etmeniz, yolda bulunan yağmur suları yüzünden biraz zorlaşıyor. CM Dirt’in araç ve parkur modellenmesi bakımından da eksikleri yok denecek kadar az gibi.
    Gözüme çarpan negatif bir kısım ise hızlı giderken yolun ileri kısımlarının geç gelmesi. Yolu tam olarak kestirememek biraz oynanabilirliğe negatif yönde etki ediyor.

Abi Co plot ne diyor?
    Co plot oyun içerisinde elindeki harita ile bize yolu tarif ediyor. "Saat 3 yönünde dönüş" ardından "zıplama" diye bizi uyarıyor. Bazı yarışlarda yanımızdaki CO pilotu göremiyoruz. Böyle durumlarda direk yukarıdaki haritaya odaklanmak biraz daha mantıklı bir durum. Ama gözünüzde yoldan ayırmayınız.

Oyunda birden fazla sürüş kamera açısı ile oyunu oymamız mümkün. Kokpit bölümden dışarıya bakan iki kamera açısı, iki adet üstten görüşüsü sağlayan kamera açısı, bir tanede ön en ön kısımdan yolu gören açı bulunuyor.

Oyunama mantığını kavramak önemli;
    Parkura başlamadan önce parkurun loading süresi biraz uzun olmuş, canınızı bu durumda biraz sıkabilir. Ama sıkılmasın diye yapımcılar oyununuz hakkında size istatistiki bilgiler veriyorlar. Bu bilgiler arasında; en yüksek hızınız, en yüksek zıplayışınız, oyunun kaçta kaçını bitirdiniz gibi bir çok veri yer alıyor.
    Oynanabilirlik açısından gerçek bir rally simulasyonu olduduğundan bazı arakdaşlarımız bu oyunu sevemeyebilirler. Onlara oyunun mantığını en kolay seviyede oynadıktan sonra kavrayacakalarını söylemek istiyorum. El fireni ile dönüşler toprak yolda işe yaramıyor. Virajlarda yapmanız gereken gazdan elinizi çekip, eli firenine bir defa basın ardından direksiyonu dönmek istediğiniz yöne kırın ve ara gazı ile arabanızın toplanmasını sağlayın. Ara gazını ise gaz düğmesine hafif hafif basarak verebilirsiniz. Birde mümkün olduğunca gaz pedalını sonlamayın. Arada sırada gaza basmadan gidin, o zaman oyun daha eğlenceli bir hal alacaktır.

Son rally mi acaba?
    Colin Mcrea’nın hayatını kaybetmesinden sonra, Codemaster firmasından oyunun son bulacağı yada devam edeceği hakkında kesin bir bigli gelmedi. Oyunun bu isimle devam etmesinin çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Son sözlerim olarak Colin Mcrea'yı saygı ile andığımızı belirtmek istiyorum

Eksileri; yolun ilerleyen kısımları geç çizimleniyor, Bazı araçların rally ile alakasını tam olarak anlamak imkansız. Örneğin kocaman bir kutuya benzeyen tır
    Artıları; Sesler yeni nesilin özelliklerini kullanıyor. Frame düşmesi çok az oluyor

Forum Saati C.tesi Kas. 18, 2017 7:17 am