His Forum

His'lerinize Güvenin


  PS3 için Akıcı Görüntü Ayarları

  Paylaş
  avatar
  RaZoR
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 709
  Yaş : 25
  Nerden : IsTaNbUl
  Lakap : --
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default PS3 için Akıcı Görüntü Ayarları

  Mesaj tarafından RaZoR Bir Paz Ağus. 03, 2008 1:19 am

  Playstation 3 raflarda ki yerini alalı neredeyse bir yıldan biraz daha fazla zaman oldu. Bir yıl içerisinde bizleri çok mutlu edecek aman aman bir oyunda piyasaya sürülmedi. Piyasaya sürülen oyunların hepsinde “frame rate” oranlarında hiç beklemediğimiz bir şekilde düşmeler yaşandı. Oyun camiası olarak ilk defa bir konsolda bu kadar belirgin bu sorun ile karşılaştık. Ardından Sony sürekli güncellemeler yayınlayarak bu durumu gidermeye çalışsa da çok başarılı olamadı. Hatta oyun firmaları da oyunları için özel güncellemeleri yayınlasa da çabalar çok iyi netice vermedi. Bu yazımda ise Playstation 3’de daha akıcı görüntüyü nasıl alabiliriz sorusuna cevap bularak, menüden gerekli ayaları yaparak gözle görülür bir iyileştirme yapacağız. Bu işlemleri sırası ile yapmanızı rica ediyorum. Konuya başlamadan önde “frame rate düşme” sorunu nedir onu açıklayalım.

  “Frame Rate düşme sorunu” nedir?
  Bilgisayar kullanıcıları bu sorunu çok iyi bilirler. Eğer bilgisayarınız, çalıştıracağınız oyunun minimum özelliklerini karşılayan bir sisteme sahip değilse oyunda sürekli donmalar ve yavaşlamalar gibi takılmalar gözlemlenir. Bunun en büyük nedeni ise ram belleğin az olması ya da ekran kartının biraz eski olmasından kaynaklanmaktadır. “Frame” kelimesi Türkçeye çevrildiği zaman kare olarak, “Rate” kelimesini ise oran olarak anlamlandırabiliriz. Bu iki kelimenin Playstation 3’müzde oluşturduğu sorun ise ekran görüntüleme hızındaki düşüş olarak anlam bulur. Düz mantık ile yola çıkarsak Playstation 3 ‘müzün ram belleği ile ekran kartı oyunlar için yetersiz mi mantığı ortaya çıkar. Tabi ki de böyle bir durum söz konusu olamaz. Playstation 3’müzün teknik olarak özellikleri çok iyi düzeydedir ama yapımcı firmalar PS3’müzü tam performansın da kullanamadıklarından dolayı böyle bir sorun yaşanmaktadır. PES 2008 oynayan arkadaşlar ne demek istediğimizi tam olarak anlayabilirler. Çünkü PES 2008’de bu sorun sık sık yaşanmaktadır.

  Geçelim ayarlarımıza ve yapacaklarımıza;
  Burada yapacağımız bütün ayarlar Playstation 3’ün birinci yılında piyasaya sürülen oyunları için geçerli olmaktadır. İkinci yılında piyasaya sürülen oyunlarda bu sorunu çok az göreceğiz.

  Playstation 3 versiyonunu en son sürüm ile güncelleyin;
  Sony, son zamanlarda sürekli yeni sürüm ile Playstation 3 sahiplerini çok iyi şaşırtabiliyor. Yayınlanan yeni versiyonun bir önceki versiyona göre daha iyi olur düşüncesi ile indirip kurun. Versiyon 2.01 olarak adlandırılan güncelleme sürümünde sadece oyunların çalışma hızında sorunu gidermek için kullanıcılara sunuldu. Yani bir versiyon sadece hız için yayınlanmış maddesini göz önüne aldığımızda en son sürümü kullanmak her zaman iyi olacaktır.

  Oyunların en son yamalarını indirin;
  Motor Storm, en çok yama paketi çıkan oyun olma özelliğine sahip bir oyun. Her oyunun yeni bir yaması, oyun içerisinde bazı kısımların iyileştirilmesini yapmıştır düşüncesi ile en son yamaları PSN aracılığı ile indirip gerekli kurulumu yapın. PES 2008 için şu anda iki yama paketi sunuldu ve ikisinde de sorunlar büyük oranda azaldığı gözlemlendi.

  Ekran çözünürlüğünü 720p yapın;
  Evinizdeki televizyon Full DH özelliğine sahip olabilir ama maalesef şu anda tam Full HD oyunumuzun sayısı çok az. Hatta son günlerde çıkan bazı oyunların kutu üzerlerinde yazan ekran çözünürlüğünün daha da altında değerlerde ekran çözünürlüğü olduğu internette konuşulan konular arasında ve çoğu da doğru nitelikteler. Bu nedenle ekran ayarımızı menüden 720p yapıyoruz. Şu yolu izleyerek ekran çözünürlüğünü 720p yapabilirsiniz.
  PS3 menüsünden; Settings > Display Settings >Video Output Settings >HDMI > Custom > 720p
  Eğer oyun içerisinde ki ayarlarda da çözünürlükle ilgili kısım varsa onu da 720p ye göre ayarlayın.


  İnterneti tamamen kapatın;
  Eğer oyunun online modu ile vakit geçirmiyorsanız, internet ayarlarını kapalı tutun. Eğer ekranın sol üst köşesinde bulunan haber çubuğunu kullanıyorsanız onu da kapatın. PS3 menüsünden şu yollar ile gerekli kısımları kapatın.
  Haber Çubuğunu kapatma; Playstation Network >İnformation Board > Do not Display
  İnterneti tamamen kapatma; Settings >Network Settings > internet Connection >Disable

  “Media server” kapalı tutun;
  Eğer bir pc ile bilgi alışverişinde bulunmuyorsanız, “media server” özelliğini kapalı tutun. Dosya transferi yapacağınız zaman bu özelliği açabilirsiniz. Kapatmak için şu yolu takip edin.
  Media serveri kapatma; Settings >Network Settings > Media Server Connection > Disable

  BD / DVD ayalarını şu düzene göre değiştirin;
  Burada ki amacımız ise Playstation 3’ün bazı gereksiz kalite yükseltme işlemini en aza indirerek performansımızı artırmaya çalışıyoruz. PS3 menüsünden ayarları şu şekilde ayarlayınız.
  Settings > BD / DVD Settings > DVD Upscaler > Off
  Settings > BD / DVD Settings > BD 1080p 24 Hz Output (HDMI) >Off
  Settings > BD / DVD Settings > BD Audio Output Format (HDMI) > Bitstream

  Upscelar özelliğini eski oyunlarda kapatın;
  PSone ve PS2 oyunlarının grafiklerini büyültme işlemini kapalı tutacağız. Diğer bir adı ile Upscelar özelliğini kapatıyoruz. PS3 menüsünden şu yolu izleyerek ayarları değiştiriniz.
  Settings > Game Settings > PS / PS2 Upscelar > Off
  Settings > Game Settings > PS / PS2 Smothing > Off

  Şimdilik ayarlarımız bu kadar;
  Bu ayarları yapan Avrupa kullanıcılarının daha iyi bir performans elde ettikleri resmi forum sayfalarında konuşuluyor. Sizlerde bu ayarları PS3’ünüze uygulayarak daha iyi verim elde edebilirsiniz. Bu ayarlar ilerleyen günlerde piyasaya sürülecek bazı oyunlar ile gereksiz bir hale gelecek gibi görünüyor. Burnout Paradise yapımcılarından gelen açıklamada “Oyunlarını 60 kare / saniye oranına sabitlediklerini” duyunca artık daha mutlu olabileceğiz. Ertelenen başyapıtlarının çoğu bizleri üzmeyi başarsa da aslında konsollara daha iyi adapte olacaklarını gösteriyor. Yapımcılar 2008 yılında çıkacak oyunlarda daha az sorun olacağını söylüyorlar. Yani 2008’den çok umutluyuz ve bekleyip göreceğiz…


  _________________
  HIZ FELAKETTİR, YAPMAK CESARETTİR....
  avatar
  Burak_ADM!N
  Admin
  Admin

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1396
  Yaş : 26
  Nerden : İstanbul Velibaba
  Lakap : Bureska
  Kayıt tarihi : 17/02/08

  default Geri: PS3 için Akıcı Görüntü Ayarları

  Mesaj tarafından Burak_ADM!N Bir Paz Ağus. 03, 2008 8:46 am

  yazın için teşekkrler


  _________________
  First Tuning Yönetim Başkanı
  Sizlere Daha İyi Bir Hizmet Vermek İçin Çalışacağız!..


  avatar
  Profilsiz
  Güvenilir
  Güvenilir

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 92
  Yaş : 27
  Lakap : profilsiz
  Kayıt tarihi : 02/08/08

  default Geri: PS3 için Akıcı Görüntü Ayarları

  Mesaj tarafından Profilsiz Bir Paz Ağus. 03, 2008 9:01 am

  paylaşım için teşekkürler

   Forum Saati C.tesi Nis. 21, 2018 2:07 am